Collection: Classes

Looking to create your own unique soap, lotion or bath product? Wixy Soap offers customized classes to help you get started! Our classes are fully hands-on.  You'll learn the basics of cold process soap making, melt & pour soap making, lotion making or bath bomb making. You'll also have the opportunity to create your own recipes, choosing from essential oils, fragrance oils and a variety of colors to make it your own. Plus, lye and safety protocols will be covered so you can make your products with confidence. Whether you're a beginner or an experienced crafter, our classes are a great way to explore the possibilities of DIY soapmaking, lotionmaking and bath product creation.  Check out Wixy Soap's classes today.  You won't be disappointed.

13 products
  • Cold Process Method Soap Making Class
    Cold Process Method Soap Making Class - Wixy Soap - Service
    Regular price
    $120.00
    Sale price
    $120.00
    Regular price
    $130.00
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Lotion, Cream, & Body Butter Making Class
    Lotion Making Class - Wixy Soap - Service
    Regular price
    $90.00
    Sale price
    $90.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Shampoo Bars Class
    Shampoo Bars Class - Wixy Soap - Service
    Regular price
    $120.00
    Sale price
    $120.00
    Regular price
    $140.00
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Pressed Bath Bomb Class
    Bath Bomb Class - Wixy Soap - Service
    Regular price
    $85.00
    Sale price
    $85.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Advanced Soap Making Class - Peacock Column Pour
    Soap Making Class Advanced Swirl (CP) - Wixy Soap - Service
    Regular price
    $80.00
    Sale price
    $80.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Advanced Soap Making Class - Monochromatic
    Advanced Soap Making Class - Monochromatic - Wixy Soap - Service
    Regular price
    $90.00
    Sale price
    $90.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • HOT Process Method Soap Making Class
    HOT Process Method Soap Making Class - Wixy Soap - Service
    Regular price
    $100.00
    Sale price
    $100.00
    Regular price
    $130.00
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Liquid Soap Making Class
    Liquid Soap Making Class - Wixy Soap - Service
    Regular price
    $100.00
    Sale price
    $100.00
    Regular price
    $120.00
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Goat's Milk Soap Making Class
    Goat's Milk Soap Making Class - Wixy Soap - Service
    Regular price
    $125.00
    Sale price
    $125.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Melt and Pour Soap Making Class (Kid Friendly)
    Melt and Pour Soap Making Class - Wixy Soap - Service
    Regular price
    from $65.00
    Sale price
    from $65.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Deodorant Class Natural & Aluminum-Free
    Deodorant Class Natural & Aluminum-Free - Wixy Soap - Service
    Regular price
    from $0.00
    Sale price
    from $0.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Private Soap Making Workshop
    Private Soap Making Workshop - Wixy Soap - Service
    Regular price
    from $400.00
    Sale price
    from $400.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Conditioner Bars Class
    Conditioner Bars Class - Wixy Soap - Service
    Regular price
    $120.00
    Sale price
    $120.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out